Stůl šicího stroje

Karel Černoch

Určitě všichni, kteří používají šicí stroj, se setkali s pojmem stůl šicího stroje. Málokdo si však pamatuje, co toto označení znamená.

Šicí stroj má tvar opačně otočeného písmene C, a spodní část písmene C je právě oním stolem šicího stroje. Na stole šicího stroje je umístěna stehová deska, skrze kterou vyčnívají zoubky podavače.

Ve stole šicího stroje jsou schována užitečná zařízení, jako je chapač, člunek, cívka a další. Šicí stroje, které mají volné rameno, umožňují odstranit část stolu, která volné rameno skrývá. Volné rameno vypadá jako vyčnívající válec, který se využívá pro šití menších nebo kruhovitých částí oděvu, jako jsou kapsy, rukávy, nohavice, a další.

One Comment

  1. 23. 10. 2009 at 8.07

    […] Ve stehové desce jsou často vyleptané čárky, které plní důležitou funkci. Tyto čárky podávají informaci o vzdálenosti od jehly, což může být velmi užitečné pro udržení správného směru při šití a udržování správné vzdálenosti stehu od okraje zpracovávané látky. Takto švadlenka získává užitečné informace o pohybu látky v prostoru zvaném stůl šicího stroje. […]