Jaké šicí stroje můžeme koupit?

Karel Černoch

Existuje několik základních druhů, na které se dělí šicí stroje. Především existují elektrické šicí stroje, programovatelné šicí stroje, overlocky a manuální šicí stroje. O jednotlivých druzích šicích strojů si můžete přečíst v našem článku.

Elektrické šicí stroje

Elektrický šicí stroj obsahuje ve svém těle motor, který ovládá jehlu v horní části šicího stroje a také pohání další části šicího stroje, jako jsou člunek a podavač látky ve spodní části šicího stroje pod pracovní plochou.

Motor, který pro šicí stroj zabezpečuje chod, je ovládán nožním spouštěčem, který obvykle nabízí určitý rozsah rychlostí. Příslušná rychlost motoru šicího stroje se odvíjí od míry sešlápnutí nožního spouštěče. Čím více je nožní spouštěč sešlápnut, tím rychleji šicí stroj šije. Podavač látky automaticky podává materiál pod šicí patku a jehlu.

Elektrické šicí stroje jsou navržené pro určitý rozsah a velikost stehů, které lze vybírat na zpravidla otočném voliči stehů. Elektrické šicí stroje jsou o hodně rychlejší a mnohem přesnější než starší manuální šicí stroje.

Programovatelné šicí stroje

Programovatelné šicí stroje zvládají běžný výkon a funkce, kterými se vyznačují elektrické šicí stroje. Vedle toho však mají tyto šicí stroje též řadu dalších funkcí. Programovatelné šicí stroje řídí počítačové čipy, které mají pro každý steh přesně naprogramované potřebné parametry.

Programovatelné šicí stroje se ovládají prostřednictvím dotykové desky a počítače, z něhož lze stahovat programy do šicího stroje. Programovatelné šicí stroje si dokáží pamatovat předchozí práci a také dokáží uložit do paměti různé druhy stehů, které lze vybírat pro šití.

Overlocky

Overlocky profesionálně ukončují šev oděvu, díky čemuž oděvy získávají profesionální vzhled. Hlavním úkolem overlocků je zároveň při sešívání také ořezat a začistit šitou látku. Overlock tedy sešívá, stříhá a začišťuje v jediném pracovním chodu.

Pro úpravu okrajů látky lze sice užít běžný šicí stroj, ale látku potom musí švadlenka ořezávat sama, následně musí na šicím stroji použít cik cak steh, což má dvě základní nevýhody – celý pracovní postup je náročný na čas, a navíc nepodává zcela kvalitní výsledek, neboť na takto zpracovaných okrajích látky se mohou vyskytnout malé hrbolky.

Overlock lze dokoupit k šicímu stroji, ale v žádném případě overlock nemůže šicí stroj nahradit. Je to způsobeno tím, že overlock je v podstatě šicí stroj specializovaný výhradně na uvedené operace. Jeho specializovaný výkon mu už neumožňuje vykonávat další funkce, které jsou obvyklé pro elektrické šicí stroje.

Manuální šicí stroje

Manuální šicí stroje se dnes vyskytují už pouze v podobě velmi starého dědictví. Manuální šicí stroje mají místo motoru malou ruční kličku umístěnou na kole v zadní části šicího stroje, se kterou musí švadlena otáčet, aby šicí stroj šil. Druhou ruku musí švadlena na látce a posunovat ji pod jehlu.

Existuje samozřejmě řada modifikací manuálních šicích strojů, které se od popsaného modelu mohou lišit. V našich zemích se například vyskytoval manuální šicí stroj, které k pohonu využíval nohy švadleny. Švadlena šlapala do velkého pedálu, který otáčel s kolem umístěným v zadní části šicího stroje tak, že nebylo nutné šicí stroj pohánět točením kličkou a obě ruce zůstaly volné pro práci s látkou.

Dnes lze manuální šicí stroje zpravidla potkat v antikvariátech, v museích nebo lze na ně náhodou narazit například na půdě vašeho domu. Zkrátka, manuální šicí stroje jsou připomínkou dávno zašlých časů.

7 Comments

 1. 15. 7. 2009 at 9.29

  […] Šicí stroj by neměl postrádat některé základní funkce, mezi které patří například entlovací steh (zvaný cik-cak), zhušťovač stehů neboli regulace délky stehu. Další užitečnou funkcí je zhuštěný entlovací steh, který lze využít pro šití aplikací. Máte-li v úmyslu šít aplikace, zjistěte si, má-li šicí stroj funkci regulace šířky entlovacího stehu. […]

 2. 15. 7. 2009 at 9.36

  […] Barthélemy Thimonier, který do roku 1829 vyrobil přibližně 80 šicích strojů. Thimonierovy šicí stroje byly vyrobeny ze dřeva, které použil na výrobu dílů pro všechny šicí stroje! Zdálo se, […]

 3. 15. 7. 2009 at 9.47

  […] se zajímáte o šicí stroje vybavené funkcí šití knoflíkové dírky, navštivte kategorii Šicí stroje Lucznik na našem […]

 4. 15. 7. 2009 at 9.52

  […] Při regulaci napětí niti opět musíme dbát na materiál, který šijeme. Napětí niti pro overlock je tedy nutné přízpůsobit typu šitého materiálu, a také typu užívaných nití. Overlocky […]

 5. 15. 7. 2009 at 9.56

  […] by neměl postrádat některé základní funkce. Především by overlock, podobně jako šicí stroj, měl mít možnost regulace šířky stehu. Švadlenka tuto funkci využije zejména při drobném […]

 6. 15. 7. 2009 at 10.01

  […] té doby, co se na trhu objevil tento přelomový šicí stroj, uteklo už jen pár let a přišlo nové tisíciletí. Jak je značka Bernina připravena na 21. […]

 7. 3. 9. 2009 at 12.14

  […] jsou uloženy uvnitř malé kovové skříňky, která pomáhá ovládat napětí niti. Moderní šicí stroje užívají zásuvný člunek (drop-in), který se vkládá […]