Overlock – proč ho mít doma?

Kategorie:Overlocky
Štítky:, ,
Karel Černoch

V tomto článku se podíváme na overlocky. Co to je overlock, proč mít overlock doma a čím nám může být overlock nápomocen, to jsou témata, která naleznete v tomto článku.

Šicí stroj usnadní práci

Každá domácnost čas od času potřebuje něco zašít nebo ušít, zkrátka, bez šití se neobejdete. Chcete-li si usnadnit, zpříjemnit a zrychlit práci a šití, potom je vhodné využít služeb šikovného pomocníka, jakým je šicí stroj. Takový šicí stroj vám usnadní práci a pomůže ušetřit čas, protože jeho doménou je šití a šicí operace, a to jejich velké množství. Navíc šicí stroj umožňuje dané oblečení skutečně propracovat do nejrůznějších detailů, a to rychle a pohodlně, a tak za pomocí celé řady funkcí a druhů stehů, které moderní šicí stroj nabízí, může vaše šití vytvořit skutečně kvalitní a pěkné oblečení.

Ale šicí stroj má určitá omezení. Šicí stroj má konstrukci, která mu některé operace neumožňuje vykonávat. A právě zde přicházejí ke slovu další šicí pomocníci, kteří jsou na některé šicí operace speciálně konstruováni, a přinesou vám další časovou úsporu šití a vyšší kvalitu vašeho šití a vašich výrobků. Takovým pomocníkem je právě overlock. Ptáte se, co to je overlock či overlocky?

Co umí overlocky?

Overlocky čistí a začišťují švy. Pokud použijete na zhotovení švů overlock, dosáhnete takové kvality, kterým se vyznačuje kupované oblečení. Overlocky jsou speciální šicí stroje, které sešívají, stříhají a zároveň přitom i začišťují. Overlocky všechny tyto operace zvládají v jediném pracovním chodu. Jak vidíte, jde o specializované šití a šicí operace. Mimořádně výborně se overlock hodí k šití z úpletů.

Overlock a šicí stroj – rozdíly

Jednou z možných námitek proti pořízení overlocku je skutečnost, že některé šicí stroje nabízejí i overlockové stehy, tak k čemu potom overlock? Ano, je pravda, že šicí stroj může mít i overlockové stehy, ale tyto stehy nemusí být dostačující. Šicí stroj má totiž jednu jehlu a dvě nitě, overlock má dvě jehly a 4 nebo 5 nití, proto při obnitkovávání pružných materiálů na šicím stroji se můžou okraje párat. Overlocky činí komfortní a méně náročnou činností právě začišťování, stříhání a sešívání švů. Tyto šicí operace, které většina domácích švadlen dělá ručně bez overlocku, overlocky zvládnou v jediném pracovním chodu.

Overlocky a jejich funkce

Nyní se podíváme, jakými funkcemi je overlock obvykle vybaven. Především overlocky mají možnost regulace šířky stehu podobně jako u běžného šicího stroje. Tato funkce je pro overlocky velmi výhodná obzvlášť při drobném šití (např. oblečky pro panenky či pro čtyřného mazlíčky), když potřebujete steh kratší než 0,5 cm. Overlocky mají také zásobník na odstřižené kousky, díky kteérmu je úklid po skončení šití snadnější, k šití pletenin a úpletů mají overlocky funkci diferenciálního podávání pro nastavení pnutí látky v závislosti na typu materiálu. Za pomoci této funkce overlock ušije krásné pravidelné řasení.

Co nám tedy overlocky říkají?

Na závěr si shrňme, co nám již overlocky říkají a co jsme se o nich dozvěděli: overlocky profesionálně sešívají, ale pro samotné šití overlocky nestačí, a tak je šití doménou pro šicí stroje. Tedy overlocky představují nezbytné pomocníky pro šicí stroje, neboť zvládají nezbytné operace, které šicí stroje díky své konstrukci vykonávat nemohou.

Máte vedle sebe k šití nachystaný šicí stroj a overlock? Potom dobře děláte.

Nabídku na overlocky naleznete v kategorii Overlocky na OK-obchod.cz a v kategorii Overlocky na Ráj-šití.cz.

13 Comments

 1. 11. 3. 2009 at 9.53

  […] jsou také tématem článku Overlock – proč ho mít doma, ve kterém se dočtete více o funkcích a přínosech, kterými se overlocky […]

 2. KarčiOdpovědět
  11. 3. 2009 at 10.25

  nerozumím reakci, o co jde v reakci na tento článek o overlocku? Proč mít overlock doma? Když potřebuji šít a zakončovat…

  … šicí stroj Vám nenahradí overlock. Ušije obnitkovací steh (podobný tomu, co vytváří overlock) na okraji látky bez ořezu materiálu. Díky jiné technologii nemůže overlock plnohodnotně nahradit. V současné době švadleny kupují do domácnosti k šicímu stroji ještě overlock, z důvodu častého používání úpletů a z důvodu nezaměnitelnosti výrobků.

 3. 23. 3. 2009 at 9.22

  […] sešívá, stříhá a začišťuje. Tyto tři operace overlock zvládá v jednom pracovním chodu. Začištění na overlocku vypadá moc hezky, a díky tomu se […]

 4. 3. 4. 2009 at 10.16

  […] práci domácím švadlenkám, a rovněž zvyšuje kvalitu jejich výrobků, což je účel, který overlocky […]

 5. 24. 4. 2009 at 11.04

  […] je overlock speciální šicí stroj, který sešívá, stříhá a začišťuje v jedné pracovní operaci, je […]

 6. 26. 6. 2009 at 13.26

  […] to odvozenina od dvou anglických slov patch (záplata) a work (práce). Patchwork je tedy technika sešívání malých kusů různobarevných látek. Takové kousky spolu vytvářejí geometrické tvary a […]

 7. 7. 12. 2009 at 11.59

  […] nitěmi. Vedle toho nabízí řadu praktických funkcí, které švadlenky určitě potěší. Tyto overlocky šijí, stříhají a začišťují v průběhu jedné […]

 8. 16. 2. 2010 at 11.02

  […] funkce, kterými tento overlock disponuje, patří regulace napětí nitě, navlékač spodního chapače, regulace šířky ořezu […]

 9. ZuzanaOdpovědět
  16. 9. 2011 at 9.31

  Nerozumiem tejto informacii:
  “… šicí stroj může mít i overlockové stehy, ale tyto stehy nejsou dostačující a použijete-li tento steh, potom se nevyhnete dalšímu ručnímu šití a souvisejícím ručním pracem…”
  Ak ma sijaci stroj overlockove stehy, preco pisete, ze sa nevyhnem dalsiemu rucnemu sitiu? Verim, ze kvalita sijacieho stroja s overlockom moze byt nizsia ako samotny overlock, ale nerozumiem preco sa nevyhnem dalsiemu rucnemu sitiu ap. Prosim, mozete mi to objasnit ? Dakujem.

  • 16. 9. 2011 at 10.14

   Souhlasíme, že formulace není úplně šťastná a jednoznačně srozumitelná. Znamená to, že očka mohou utíkat a bude třeba např. ručně obnitkovat. Větu přeformulujeme. Jde o to, že šicí stroj má 1 jehlu a 2 nitě (horní a spodní) a overlock má 2 jehly a zpravidla 4 nitě nebo 5. To znamená, že obnitkování nemůže být stejně kvalitní. Overlock je speciálně vyvinutý stroj na obnitkování i hodně pružných materiálů. Stroje mají odlišnou technologii. Pokud budete obnitkovávat hodně pružné a citlivé pleteniny (ve smyslu utíkání oček) jako např. pružný žebrový rolák nebo ručně či strojově pletený svetr, elastické materiály na dresy, plavky apod., tak když obnitkujete overlockovým stehem na šicím stroji, může se Vám materiál na okraji párat (očka mohou utíkat) nebo nebude šev dostatečně pružný apod.. Pokud obnitkujete běžné tkané materiály, které se doposud začišťovali entlovacím stehem, bude to lepší a rychlejší než entl a bude to dostačující.

 10. KvětaOdpovědět
  2. 6. 2013 at 10.09

  dozvídám se, že k šicímu strojí je vhodné dokoupit overlock. Stačil by jen overlock. Může toto zařízení fungovat samostatně bez šicího stroje? tzn. klasické šití apod.

  • 6. 6. 2013 at 8.38

   Dobrý den, jedná se o dva různé typy šicích strojů. Overlock je speciální šicí stroj, který se používá na sešití, dokonalé obnitkování a oříznutí pletenin ale i tkaných materiálů. Očka se nebudou párat, steh bude pružný. Materiál pak otočíte a obnitkování je vidět pouze uvnitř trička či jiného oděvu. Overlockem můžete zužovat dle modních trendů třeba i ručně pletené svetry, což Vám neumožní žádný jiný stroj. Overlocky mají dvě jehly, 3 až 5 nití a k tomu ještě horní a spodní nůž. Nože lze i vypnout. Většina overlocků má speciální zařízení – diferenciál , který Vám zajistí pružnost stehu dle pružnosti šitého úpletu. Na http://www.raj-siti.cz nabízí naprostou většinu značek overlocků, které jsou dováženy na český trh. Vybere si proto každý zákazník. Více také o overlocku zde: http://www.raj-siti.cz/overlock-proc-ho-mit/cz/t-95/. Klasický šicí stroj má pouze tzv. overlockové stehy, entlovací, ale ty funkci overlocku nenahradí. Pokud potřebujete poradit více, nejste si jista, zavolejte na telefon: 725 505 344. Rádi Vám poradíme.

Napsat komentář

Text zprávy*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Jméno*
Email*
www

*