Blanka Matragi – česká umělkyně světového jména

Kategorie:Osobnosti šití
Karel Černoch

Návrhářka Blanka Matragi je naprosto jedinečná ve svém oboru. Do každého svého modelu vkládá svoji neutuchající energii a příběh. Šaty od naší jedinečné designérky jsou snem každé ženy.

Blanka-Matragi

Blanka Matragi – česká umělkyně světového jména

Akad. malířka Blanka Matragi se narodila 20. února 1953 ve Světlé nad Sázavou. Své schopnosti a talent zdědila po tatínkovi. Nejdříve studovala na střední odborné škole sklářské a na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské. Následovala studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru oděvního výtvarnictví, kde získala titul akademická malířka. Tím začala její úspěšná kariéra módní návrhářky.
Už jako studentka zaznamenala významné úspěchy, spolupracovala s oděvními společnostmi a obchodními domy, tvořila na zakázku kostýmy pro české celebrity a spolupracovala na filmových produkcích. Během studií se seznámila se studentem ČVUT, Libanoncem Makramem Matragi, za kterého se v roce 1979 provdala. Po ukončení studií společně odjeli do Libanonu, kde se usadili natrvalo. Blanka nejprve pracovala jako módní návrhářka v rodinné firmě Mekkawi a asi o rok později již pod vlastním jménem. V roce 1982 otevírá za obrovského zájmu médií svůj salon Blanka Haute Couture.
Skvěle odváděná práce, originalita a nezbytná dávka štěstí zajistily návrhářce další a další zákaznice z vysokých společenských kruhů, záhy její modely nosily i zákaznice z královských paláců v Perském zálivu nebo světově proslulé osobnosti. Tuto klientelu obléká dodnes.
prace-na-satech

Blanka Matragi – práce na šatech

Posledních dvacet let se Blanka Matragi pravidelně vrací do České republiky, aby zde prezentovala svou Haute Couture tvorbu. Její přehlídky vynikají nejen nákladností a unikátností předváděných modelů,  ale i vysokou profesionalitou produkce, která v Čechách nemá srovnání. Uspořádala i úspěšnou retrospektivní výstavu své tvorby, vydala několik knih včetně své autobiografie. Její multifunkční oděvy okamžitě oslovují zákaznice svým nápadem a praktičností. Blanka Matragi se však nevěnuje pouze tvorbě šatů, ale také umění, užitému designu, sklářství a šperkařství. Otevřela módní butik, chystá vlastní kosmetickou řadu.

Blanka Matragi ve svém vysokém pracovním nasazení ani v letošním roce nepolevuje. Na podzim 2016 chystá novou módní přehlídku, která je už z ukázek naprosto úchvatná a přesně v duchu její celoživotní tvorby.
http://www.matragi-elements.cz/


Zdroj článku: http://www.blankamatragi.cz/ a https://cs.wikipedia.org.

Fotografie převzaty z FB profilu umělkyně.

Uložit

Uložit

Uložit

Napsat komentář

Text zprávy*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Jméno*
Email*
www

*