Overlocky a jejich historie

Karel Černoch

Overlocky jsou dnes již velmi dobře známá zařízení, které domácí švadlenky rády využívají. follow site Overlock má svoji historii, která není příliš známá. Jejich historie se začala odvíjet v první polovině 19. století v malé továrně v USA. V článku Overlocky a jejich historie se o historii overlocků dočtete více.

J. Makens Merrow se svým synem Josephem Merrowem vlastnili pletárnu v Connecticutu, která byla založena v roce 1838. Zabývali se vývojem velkého množství vynálezů, které pomáhaly usnadňovat a urychlovat pletací operace.

Merrowovým prvním patentem byl stroj na háčkování stehů. Pro overlocky tento vynález znamenal velmi důležitý krok na cestě k jejich vynalezení, jelikož mechanismus háčkovacího stroje představoval základ Merrowova orlistat fedex overlocku. Merrow posléze přistoupil k výrobě háčkovacích strojů, které byly založeny na principu původního modelu.

První overlock

Po dalším vývoji a vynálezech Joseph Merrow nakonec v roce 1889 patentoval overlock, který šil steh podobný standardnímu řetízkovému stehu. Merrowův click here overlock byl založený na principu řetízkovacího stroje, který k vytvoření závitových smyček pro jehlu využíval cívku. Jehla procházela látkou podobně jako při háčkování. V zásadě lze říci, že původní Merrowův návrh třínitného šicího stroje, který šil přes okraj, byl předchůcem pro běžné overlocky.

Merrow pokračoval ve vývoji, a po několika letech Merrowova společnost Merrow Machine Company uvedla na trh nový stroj, který dokázal vytvářet různé varianty overlockových stehů. Tak se objevily overlocky šijící dvoj a čtyřnitné stehy, jednonitný šev či bezstřihovou emblemovou lemovačku.

Overlocky a právní pře

Jak už to u vynálezců bývalo, občas bylo zapotřebí vybojovat právní bitvu o práva k vynalezenému zařízení. Ani v případě overlocků společnosti Merrow Machine Company tomu nebylo jinak.

V roce 1905 proběhl soudní proces, jehož účastníky byly společnosti Wilkox & Gibbs a Merrow Machine Company, jež se přely o vlastnictví a práva k vynalezenému overlockovému mechanismu. Právní pře o overlocky nakonec skončila tak, že soud  přiřkl práva a vlastnictví právě společnosti Merrow Machine Company.

Overlocky v textilním průmyslu

Vynález overlocku představoval impulz pro vznik nového odvětví. Textilní společnosti měly o overlocky zájem. Overlocky jim umožňovaly zvýšit produktivitu a zavést modernizaci jejich výroby. Neuplynulo mnoho času, a v průmyslových oblastech v Connecticutu a v New Yorku začaly tyto textilky zakládat továrny na overlocky. Tak se overlocky rozšířily do světa a staly se běžně využívanými zařízeními v textilním průmyslu.

Overlocky jsou také tématem článku Overlock – proč ho mít doma, ve kterém se dočtete více o funkcích a přínosech, kterými se overlocky vyznamenávají.

Pokud rádi šijete, využijte nabídky našeho internetového obchodu Ráj-šití.cz a vyberte si domácí overlock v kategorii Overlocky.