Spousta lidí má doma šicí stroj. Někteří jsou se svým šicím strojem spokojení a jiní by ho nejraději vyhodili z okna. Smyčkuje se vám při šití nit? Věděli jste, že chyba nemusí být v šicím stroji, ale jen v nesprávném napětí horní či spodní nitě nebo špatnou jehlou?

Při zakoupení šicího stroje by měl být přiložen v krabici český návod. V návodu naleznete užitečné informace. Návod je dobré si pozorně přečíst už před tím, než začnete šít. Každý šicí stroj se totiž něčím liší a obsluha nemusí být stejná jako u jiného šicího stroje, který znáte.

Na stroji lze regulovat napětí horní nitě a u šicích strojů s kývným CB chapačem (vkládáme cívku vertikálně do cívkového pouzdra) i napětí nitě spodní.

Napětí nitě

Napětí nitě

Napětí horní niti
Změna napětí horní niti je docela častým úkonem k dosažení dokonalého stehu při šití silnějších nebo naopak příliš tenkých materiálů. Pokud se při šití tvoří smyčky na spodní straně švu, znamená to, že je napětí horní nitě příliš malé. Když se naopak smyčky dělají na vrchní straně šité látky, je napětí horní nitě příliš velké.

Napětí spodní niti (platí u kyvného CB chapače)
Napětí spodní niti se běžně nemění. Správné napětí spodní nitě by mělo být nastaveno už ve výrobě. Ve většině návodů regulaci napětí spodní nitě nenajdete. Správné napětí spodní nitě poznáte tak, že po vložení cívky do cívkového pouzdra a správném provlečení nitě, uchopíme konec nitě (podobně jako u joja) a cívkové pouzdro spustíme dolů. Nit by se měla „vysunout“ v délce cca 10 cm. Podle toho, jestli se nit velmi snadno v cívkovém pouzdru rozmotává nebo naopak jde těžko potáhnout, musíme napětí spodní niti regulovat. Napětí zmenšujeme nebo zvětšujeme pomocí malého šroubku na cívkovém pouzdře.

 

V internetovém obchodě Ráj-šití.cz v záložce Poradna naleznete další užitečné informace týkající se tématu šicí stroje. Na Ráj-šití.cz zakoupíte šicí stroje s jistotou, že jsou od oficiálních dodavatelů zvolené značky, záruku minimálně 2 roky, záruční i pozáruční servis a ČESKÝ NÁVOD.